BEYAZ SARAY PETE BUTTİGİEG’E HAZIR MI?

NURÇİN ASLAN – ANKARA – SİHA

Amerikan başkanlığına adaylığını koyan bir eşcinsel erkek siyasetçinin hikayesi ne kadar ilginç olabilir? Amerika’da sıradan olacak kadar normal, destekleyicileri de bir o kadar marjinal. Muhafazakâr Amerikalıların da yavaştan alıştırıldığı bir yaşam tarzı. 2000’lerin başında hayal bile edilemezken, şu sıralar eşcinsel bir başkan adayının Amerikalı seçmenler tarafından sempatik karşılanıp, büyük destek alması. Bu siyasetçinin bir anda yükselişi Obama’ya benzetiliyor, onun gibi birden yükselmiş olması, yumuşak dil kullanması ve entelektüel yapısı ile ilgi uyandırıyor.

Kimden mi bahsediyorum. Amerika’nın Indiana South Bend belediye başkanı Pete Buttigieg’den. Pete muhafazakâr bir eyalette, muhafazakâr bir şehrin eşcinsel belediye başkanı. 2020 başkanlık seçimi için Demokrat Parti’den aday adaylığını Indiana’da düzenlediği bir mitingde ilan etmiş ve çalışmalarına da başlamış. Bu aday adayının konuşmaları olay oluyor, güçlü rakiplerinden fazla bağış topluyor ve halkın yoğun desteğini alan bir isim. Kendisini reformist olarak tanımlıyor, siyasi yelpazenin de genelle hitap edebilen bir duruşu var. Pete, 2018 yılında eşcinsel bir evlilik yapmış. Obama döneminde eşcinsellik parlatılmış ve Amerikan toplumunun büyük bölümünde de kabul görmüş olsa da çoğu Cumhuriyetçi için bu hala bir tabu. Pete, geçen mayıs ayında Cumhuriyetçi toplumun yoğun olduğu Teksas’daki konuşmasında eşcinsel karşıtı protestolarla karşılaşmıştı. Cumhuriyetçilerin kalesi olan Teksas Pete Buttigieg için daha hazır değil.

2020’de Amerika’nın Eşcinsel Bir Başkanı Olabilir Mi?

1982 doğumlu 37 yaşındaki Pete Buttigieg, siyasette atıldığı günden beri eşcinsel olduğunu saklamıyor ve bundan gurur duyuyor. Pete, Harvard mezunu ve Rhodes bursuyla Oxford’da okumuş, McKinsey’de çalışmış. Daha sonra kamusal alanda hizmet vermek istediği için ayrılıyor ve Deniz Kuvvetleri’ne katılıyor. Bundan sonrası daha da ilginç 11 Eylül sonrası Afganistan’da 7 ay gönüllü askerlik yapıyor. Bu görevinde bilgisayar başında Taliban’ın finansman kaynaklarını araştırıyor ve terörle mücadeledeki çalışmalarından dolayı üstün hizmet madalyası veriliyor. Siyasi kariyer açısından olağanüstü bir başarı hikayesi olduğu şüphesiz, göstermelik de olsa cephe tozu yutmuş. Görevi sırasında Arapça öğreniyor. 29 yaşındayken iki dönem üst üste South Bend belediye başkanı seçiliyor. İkinci kez belediye başkanı adayı olduğunda eşcinsel olduğunu açıklıyor. 7 dil biliyor, gitar ve iyi piyano çalıyor. Pete’in bir diğer özelliği de dindar bir Hıristiyan olması. Şubat 2019’da yayınlanan birde kitap yazıyor ve kendisini liberal olarak tanımlıyor. Amerika’da başkanlık için adayların çoğu 80’ine merdiven dayamışken, Pete gençliğini diğer adaylar arasından sıyrılabilmesi için avantaja çevirebiliyor. Bu başkan adayında yok yok. Amerikalı seçmende de hayli ilgi uyandırmış gibi duruyor ve Demokratların siyasette yükselen yıldızı. Liberal Demokratlara göre bu yumuşak sözlü siyasetçi için önyargılı ve erken konuşmak pek doğru değil. Pete, Başkan Trump’ın tam tersi, entelektüel ve Trump’ı zorlayacak bir isim olarak da görülüyor. Ancak eşcinsel bir adayın dünya kamuoyunda ve Amerikan kamuoyunda ne kadar etkili olacağının sorusunu da akla getiriyor

Pete Buttigieg’in Rüzgârı

Pete Buttigieg, Indiana eyaletinin 100 bin nüfuslu bir şehrinin belediye başkanı iken Beyaz Saray’a talip olmasıyla birlikte birdenbire ülke çapında tanınırlık kazandı. Ön seçim öncesi 25 milyon dolar bağış topladı. Seçim kampanyasını açıkladığında ise ilk 4 saatte 1 milyon dolar sonrasında da 7 milyon dolar topladı. Demokratlar içinde de eşcinsel başkan adayı ciddi bir rakip olmuş durumda. 2020 Amerika Başkanlık yarışına giren Demokrat parti aday adaylığında 20 isim bulunuyor, bunlardan öne çıkan isimler ise; Beto O’Rourke, Pete Buttigieg, Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Joe Biden, Cory Booker, Kamala Harris ve Amy Klobuchar 

Pete Buttigieg 2020 Demokratik Adaylığını Kazanabilir Mi?

Pete Buttigieg’nin karşılaşacağı asıl sorun rakiplerinin çoğunun kamuoyu tarafından iyi tanınması, siyasi tecrübelerinin bulunması ve bazılarının da yıllardır bu seçime hazırlanıyor olması. Demokratların bir kısmı eşcinsel bir aday için hazır olup olmadıkları sorguluyorken, bu adayın baş döndürücü yükselişini de engelleyemiyorlar. 2017’de yapılan bir araştırmaya göre; Demokrat katılımcıların %73’ü eşcinsel evliliği destekliyor, Cumhuriyetçiler arasında ise %40 oranında. Böyle bir aday için oy kullanacağını söyleyenler ise %24. Pete’nin ön seçimi kazanma şansı anketlere göre hayli düşük. 2006 yılında yapılan benzer bir ankette ise sonuçlar tam tersi, erkek ya da kadın eşcinsel bir başkan adayını destekleyenlerin %50’sinden fazlası ya çekinceleri olduğunu ya da çok rahatsızlık duyacağını belirtmiş. 2019’da ise gençler arasında yapılan ankette %75’i böyle bir adayı destekliyor. Eşcinsel bir başkan adayından rahatsızlık duymayanların oranı ise 35 yaş altı genç seçmen grubunda.

Pete Buttigieg’in Liderlik Zamanı Geldi Mi?
Pete Buttigieg’nin nasıl bir Amerikan başkanı olacağına dair elimizdeki en somut emareler onun belediye başkanlığı dönemindeki icraatları. Parlak bir özgeçmişse sahip olan Pete’nin Başkanlık kampanyası vaatlerinde de Sosyal Demokratların bolca dile getirdiği vaatleri var. Ekonomik adaletsizlikler, işsizlikler, sağlık sigortasındaki sorunlar ve küresel ısınmayla mücadele ile ilgili bolca laf. Demokratların 2020 adaylığı için önde gelen bir isim olduğu açık ancak olurda seçilirse bu hiç kuşkusuz lgbt toplumunun en büyük zaferi olur. Beyaz Saray’da bir eşcinsel başkanın oturması bazı Cumhuriyetçilerinde tüylerini ürperteceği kesin. 

Dünyanın Trump’a İhtiyacı Var Mı?

Eşcinsel genç siyasetçi yükseldikçe yükseliyor, belki de Donald Trump’ı bir eşcinsel belediye başkanın devireceği konuşuluyor. Cumhuriyetçi seçmen için eşcinsel tabusu henüz yıkılmış değil. Trump zorba olabilir hatta cahilde olabilir ama Amerikalı seçmenin çoğunluğu ‘’Dünyanın Trump’a ihtiyacı var’’ görüşünde. Demokratlar ise ülke sorunlarından çok bu zorbayı ülkenin başından indirmek için çalışıyor hatta bu zorbanın zalim bir yönetim biçimine sahip olduğu görüşündeler. ‘’Her Amerikalının yararına, ülkemizin yeni bir başlangıca ihtiyacı var ve Pete bildiğimiz daha iyi Amerika’yı temsil ediyor.’’ diyorlar. Peki Demokratlar Trump’ı eşcinsel bir başkan aday adayı ile indirmeye hazır mı? Pete için işler daha da zorlaşıyor. Cilalı bir öz geçmişse sahip olabilir, ancak Amerika’nın yönetiminde icraat ve vaatlerin yerine getirilmesi önemli. Peki dış politika? Pete’nin aktif rol oynaması gerek. Amerika’daki bu acayip rüzgâr bir kısım Amerikalıyı heyecanlandırıyor olsa da dış politikada her şey toz pembe değil. Amerika’nın en üst makamına tecrübesiz birinin gelmesi ne kadar akla yatkın buna Amerikalı seçmen karar verecek. Bu cilalanıp parlatılan siyasetçinin eşcinsel olması, Amerikan’ın dış politikadaki pozisyonu ve müttefik olmayan Rusya, Putin gibi mevkidaşlarını da hayli rahatsız edeceği görülüyor. Ülkenin mevcut başkanından memnun olmayan kesime hitap eden, etkili ve başarılı bir belediye başkanı olabilir. Ancak dünyanın güçlü ülkesinin başkanı olmaya hazır bir isim demek için çok erken.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s