Barış Pınarı Rusya’ya yarayacak

Türkiye barış pınarı operasyonuyla ABD’le olan ilişkileri tartışırken Rusya sessizliği koruyor. Daha doğrusu itiraz etmiyor hatta Türkiye’ye destek veriyor.

Bu sessiz desteğe anlam veremeyen bir çok uzman Rusya’nın bu davranışına anlam verememiş olmalı ki Rusya’yı ağzına bile almıyorlar. Alanlar ise Suriye’de tek kazanan Rusya’nın olduğunu söylemekte, iktidara muhalif olanlar ise Türkiye’yi Rusya’nın sıcak denizlere inmesinden sorumlu tutuyor.

Rusya’nın sıcak denizlere inmesi aslında Türkiye’nin suçu değil. Rusya’nın Suriye’ye inişi ABD’nın dış siyasetten kaynaklı olduğunu bilmiyor olamazlar fakat uzmanlık yerine muhalefet yapınca bu uzmanlar ABD’nın yenilgisini de Erdoğana yazıyor. Belki de ABD’nın isteği üzerine de böyle algı yaratıyorlar. Rusya’nın Akdeniz’e yerleşmesinin diğer sebebi ise İsrail dır. İsrail’in Küdüs’ü başkent yapma hevesi ABD’nın iç siyasette kargaşaya neden olmuştur. Trump’ın seçimleri kazanması ilk başta İsrail’e yaradı hatta ABD tarihte ilk defa baba-kız-damat yönetim sistemiyle Ortadoğu ülkelerine benzedi. Trump’ın öz deyimiyle aşiret kavgalarına büründü Beyaz Saray. Sonuç Rusya Akdenizi de aşarak Afrikaya da yerleşmiş bulunuyor. Venezuella ve Kuba’da boy gösteren Rusya sadece Türkiye’ye komşu olmadı aslında ABD’yı adeta kuşatmış bulunuyor.

Türkiye’de muhalefetin ağzından düşürmediği BOP meselesi çoktan oldu Büyük Dünya Projesi ve bu projede eş başkanlıklar dağıtılmayı bekliyor. Muhalefet yapan Türkiyeli uzmanlar artık sayın Erdoğan’ı bu BDP projede eş başkan olmakla da suçlayabilirler. Nasıl olsa başkan Erdoğan dünya beşten büyük diyor ve o beşlinin sandalyelerin yeniden dağıtılmasına doğru giden yeni küresel düzene doğru ilerliyoruz.

Gelelim Barış Pınarı operasyona ve Rusya’nın bundan mutlu olmasına. Türkiye’nin güvenli bölge teklifini elin tersiyle iten ABD’yı anlamak mümkün değil. DAEŞ’e karşı koalisyon ortağı olan Türkiye’nin ortak hareket önerilerini kabul etmeyen ABD ısrarla Türkiye ile kavga etmek için elinden geleni yapıyor. DAEŞ’e karşı koalisyon ortağı olan Türkiye’nin oluşturacağı güvenli bölgesinden çekilen ABD birde tehditler savuruyor. Türkiye’yi de koalisyon içerisinde bilgi paylaşımından men ettiğini açıklıyor. Zaten var olan koalisyon dahilinde Türkiye’ye güvenli bölge oluşturmasında öncülük etmesi gerekirken ABD’nın bu davranışları komşusunun bahçesinde yakalanan hırsıza benziyor. Üstüne senmısın beni yakalayan diyerek bahçe sahibine de horozlanıyor ABD.

Küresel jandarmalığını bağ bahçe yağmacılığına tercih eden ABD bu davranışlarıyla kendi karizmasını da çizmiş bulunuyor. Artık hangi bahçeye girse yakalanıyor. Yakalandıkça bahçe sahibini açıkça tehdit ediyor yanına aldığı suç ortaklarını da satıyor. Bu davranışların tam tersini yapan Putin’in ise itibarı artıyor.

Rusya’nın Esed politikasıyla net ortaya koyduğu tutarlılık siyaseti Trump’la karşılaştırılınca çok nazik demokrat dünyasının Putin’i iyi polis olarak algılımasına neden olacak. Putin ise ben polis değilim arabulucuyum mesajı şimdiden veriyor. Arabulucu olduğunu söyleyen Putin güvenlik sorunlarınız varsa bizim dükkanımız var sülalecek çok iyi hırsız savar üretiriz diyor. Hem baş hırsıza caydırıcı olur hem diğer komşularla da eşit olursunuz diyen Putin arabuluculuktan mahalle muhtarlığına da aday aslında.

ABD’nın yanlış siyaseti barış pınarları zorunlu kılarken bu pınarın suyundan yararlanan da Rusya oluyor.

Sadece pınardan faydalanmıyor Rusya, rus uzmanlara göre yanan petrol rafineleri ve İran Suud savaşı da Rusya’nın işine geliyor. Rusya’nın önemli düşünce kuruluşu VALDAY’ın program koordinatörü Andrei Sushentsov 03.10.2019 tarihinde yayınlanan İRAN – SUUD KRİZİNDE RUS ÇIKARLARI makalesinde Rusya’nın Ortadoğu’da etkisinin artmaya devam ettiğini söylüyor. Özellikle karşılıklı açıkça savaşamayan ülkelerin kendi aralarında yaptığı açık veya kapalı provakasyonlar işimize yarıyor diyor Sushentsov. Bu provakasyonlarla ısınan ortamları sakinleştirmek için arabuluculuğumuza ihtiyaç duyulacak diyen Andrei Sushentsov özellikle istikrar oluşturucu olmamız bize karşı talebi de artıracak diyor. Anlayacağınız muhtar adaylığımızı burdan duyurduk diyor VALDAY program koordinatörü.

Barış Pınarı öncesi yapılan Türkiye – ABD ve ABD – Rusya telefon görüşmeleri Andrei’yi biraz da haklı kılıyor.

Bu arada baş örtüye haksızlık ettik diyenlerin küresel gelişmelerden ne kadar uzak kaldığını da siz düşünün ……..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s