S-400 erteleme yalanı seçim manipülasyonu

Türkiye’nin, Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimat tarihi yaklaştıkça vatandaşlar üzerindeki algı operasyonları da artmaya başladı. İstanbul seçimleri öncesinde vatandaş üzerinde algı operasyonu yapmak isteyenler “S-400 hava savunma sistemlerinin teslimat tarihi ertelendi” yalanına sarıldı.

Yeni Akit 2019-05-21 10:06:00

S-400 erteleme yalanı seçim manipülasyonu

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Türkiye’nin, Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimat tarihi yaklaştıkça, Türkiye üzerinde oluşturulmak istenen baskılar da artmaya başladı. Amerika tarafından birçok tehdit ve yaptırımla karşı karşıya kalan Türkiye kararlı duruşundan taviz vermezken, şimdi de hava savunma sistemlerinin teslimat tarihinin ertelendiği yalanlarıyla algı yaratılmaya çalışılıyor. İstanbul seçimleri öncesinde vatandaş üzerinde algı operasyonu yapmak isteyenler “S-400 hava savunma sistemlerinin teslimat tarihi ertelendi” veya “alım durduruldu” şeklinde iddialarla milletin İstanbul için vereceği kararı etkilemeye çalışıyor.

S-400 gecikecek yalanı İstanbul seçimi öncesi algı operasyonu

Bu yalanların tamamının Amerika merkezli olduğunu belirten Araştırmacı-Gazeteci Rusya Uzmanı Saslanbek İsaev, “S-400’lerle alakalı çıkan yalan haberler İstanbul seçimi öncesi yapılan bir kara propaganda çalışması ve manipülasyondur. Türkiye ve Rusya arasındaki dostluk bağları çok güçlü. S-400’lerle alakalı anlaşmalar imzalandı, her şey hazırlandı. Bu tür söylemler İstanbul seçimi öncesi gerçekleştirilen algı operasyonudur. Zaten bu haberlerin kaynağına indiğiniz zaman küresel haber kanallarını görürsünüz. Türkiye içerisindeki muhalifleri ve bu küresel haber kanallarını gözlemlediğiniz zaman ortaya atılan yalanın kaynağı kendini belli eder. Türkiye, Rusya arasında bir sorun olsaydı bunlar zaten yetkililer tarafından dile getirildi” dedi.

S-500’ün ortak üretiminde engel yok

Türkiye ve Rusya arasında ortak yapılması planlanan S-500 hava savunma sistemleriyle ilgili görüşlerini de paylaşan Araştırmacı-Gazeteci Rusya Uzmanı Saslanbek İsaev, “Rusya menşeli bir araba markası şu anda Türkiye’de üretim yapıyor. Rusya’da düşen uçak da yerli olmasına rağmen birçok parçası dışarıdan gelmişti. Eğer bir şeyi üretmek istiyorsanız ve daha iyi teknoloji ile daha az maliyetim olsun diyorsanız bunu diğer ülkelerle anlaşarak elde edebilirsiniz. İki ülkenin de isteği doğrultusunda üretim yapılabilir. Bu yüzden bu silahların ortak yapımında herhangi bir engel görünmüyor. Rusya ve Türkiye bu tür konuları masada konuşabilen ve halledebilen iki büyük ülkedir. Ülkeler küresel piyasalarda bu tür konularda işbirliği yapabilir. Türkiye bugün kendi füzelerini üretebiliyor. Alt yapısı var. Bu anlaşmalarda daha çok iki lider arasındaki dostluk ilişkisine bağlıdır. Liderlerin arası ne kadar iyi olursa ülkeler arası işbirliği o kadar iyi olur” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s