DAEŞ’in “VİLAYET” tehdidi

DAEŞ’in lideri geçenlerde boy gösterdi. Kırma halife beş yıl aradan bir enkazın üstüne çıkıp konuştu. Sapık bir ideoloji ile kandırdıkları insanların enkazına ayak basarak, gerçi üstüne oturarak desek tam yerinde olacak ama yine bu kanlı enkazı kürsü yapan bu insan kılıflı şeytan yeni tehditler savurdu. Açık kaynaklar üzerinden işittiğimiz beyanlarda çok yeni bir şey yoktu bir “fakat” olmasa. İşte dikkatimi çeken de bu “Fakat” oldu.

DAEŞ terör örgütü tarafından servis edilen video’da bir vilayet Türkiye dosyası olduğu basın tarafından iddia edildi. Söz konusu dosya da benim dikkatimi çekti. Video yayınlanır yayınlanmaz bu hususu bir kaç uzmana sordum. İlk başta sorduğum insanların beyanlarını paylaşacağım daha sonra fikrimi. Çünkü ben konuştuğum uzmanların aksine bu vilayet göndermesinin ciddiye alınması gerektiğini düşünen biriyim.

İlk başta ekip arkadaşlarımız üzerinden Türkiye’de yaşayan güvenlik uzmanlarına sorduk meseleyi. Üç uzmandan sadece biri konu üzerinden yorum yapmayı gerekli bularak geri dönüş yaptı.

Bilgesam Araştırma Koordinatörü ve Orta doğu Uzmanı Ali Semin beye bize vakit ayırarak sorularımıza verdiği cevaplar için saslanbkisaev.com ekibi olarak teşekkür ederiz.

Ali Semin beye yönelttiğimiz soruları ve onun verdiği cevapları ilginize olduğu gibi sunuyoruz.

Sİ TAHA: Türkiye vilayeti olayı ne anlama geliyor?

Ali Semin: DAEŞ terör örgütü lideri Bağdadi’nin 5 yıl aradan sonra videolu görüntü yayınlaması, örgütün bitmediğini vur-kaç stratejisine geçeceği anlamına da gelmektedir. Hatta bu terör örgütünün başka bölgelerde terör eylemleri yapacağının altını çizmek lazım. Türkiye vilayeti raporuna gelince Türkiye güvenlik güçleriyle ve istihbaratıyla zaten DAEŞ terör örgütünü mercek altına almaktadır. Dikkat ettiyseniz Türk güvenlik güçleri ülkedeki DAEŞ terörünün gizli ve uyuyan hücrelerine sık sık operasyonlar düzenliyor. Bu nedenle Bağdadi’nin Türkiye vilayeti diye bir göndermede bulunması çok fazla dikkate alınacak bir durum değildir.


Sİ TAHA: Bir nevi masa altından sopa olarak algılanabilir mi?


Ali Semin: Aslında Türkiye’nin terörle mücadele konusunda donanımlı ve tecrübelidir. Bu yüzden DAEŞ’in nizami ve donanımlı bir orduya sahip olan Türkiye’nin karşısında direnç göstermesi imkânsızdır.


Sİ TAHA: S-400 ve genel olarak Türkiye’nin maruz kaldığı saldırılarda bu olayın yeri nedir?


Ali Semin: S-400 konusunda Türkiye’nin tavrı nettir. Türkiye’ye karşı yapılan saldırıların başında ekonomik kriz senaryosu üzerine çalışıldığı açıkça görünmektedir. DAEŞ ve diğer terör örgütlerinin Türkiye’yi Suriye’de hedef alabilir. Dolayısıyla Türkiye’nin hem kendi sınırları içerisinde hem sınırı dışındaki bölgelerden gelebilecek olası risk ve saldırıları önlemek için güvenlik tedbirlerini artırmasında fayda vardır.


Sİ TAHA: Söz konusu vilayet çıkışı Türkiye için ne kadar tehlike arz eder? Tabanı var mı varsa profili nedir?


Ali Semin: DAEŞ terör örgütünün vilayet çıkışının Türkiye için çok büyük veya abartılacak bir tehlikesi yoktur. DAEŞ terör örgütünün Türkiye’de ciddi rakamlarla taban bulması oldukça zordur. Türk güvenlik güçlerinin hemen hemen tüm birimleri bu tür örgütlerin ülke içerisinde taban bulmasına müsaade etmez. Aslında DAEŞ 2014 yılından beri Bağdadi dışındaki teröristler tarafından yayınlanan ses kaydında veya videoların çoğunda Türkiye’yi tehdit içerikli açıklamalar gelmişti. Dolayısıyla bundan sonra gelen tehditlerin de fazla dikkate alınması doğru değildir. Çünkü Türk güvenlik güçleri DAEŞ terör örgüte bağlı olduğu şüphesi ile birçok kişiyi gözaltına aldı. Özetlemek gerekirse, elbette ki terör örgütlerinin hepsi tehlikeli ve eylem ihtimalleri vardır. Devlet güvenlik güçlerinin de DAEŞ ve benzeri terör örgütlerinin eylemlerini önlemek için sürekli tedbir almasında fayda vardır.

Bilgesam Uzmanı Ali Semin bey söz konusu DAEŞ’in tehditlerin Türkiye için tehlike arz etmediğini ve ülke olarak Türkiye’nin bu konuda tecrubeli olduğunu, terörle mücadele ve güvenlik konusunda endişeye gerek olmadığını beyan etti ekibimize. Ali bey ile aynı beyanı da başka bir uzman yaptı.

Polonyalı araştırmacı yazar Witold Repetowicz Bagdadi’nin Türkiye çıkışı kayda değer olmadığını söyledi. Witold Repetowicz DAEŞ’in bundan sonrası daha çok BATI’ya karşı eylemlere girişeceğini düşündüğünü söyledi. Türkiye’nin söz konusu video içinde yer alması ilgi çekici fakat tehlike arz etmediğini dile getiren Witold Repetowicz İrak ve Suriye’de görev yapmış bölge hakkında kitap yazmış bir araştırmacı.

İsim beyan etmek istemeyen bir kaç kişiye daha sorduk bu konuyu fakat Türkiye’de yaşayan konuyu çalışan uzmanlar tatmin edici bir cevap vermedi genel olarak Türkiye’nin böyle bir tehditlere hazırlıklı olup baş edebileceğini dikkate alınacak bir durum olmadığını söylemişlerdi.

Türk basının da çok dikkat çekmediği için bu konu gündem olmadan unutuldu fakat şahsi fikrim bu konuyu basın ve uzmanlar dikkate almamış da olsa güvenlik güçlerin çok yakından takip etmesi gerektiği yönünde.

Neden mi?

Bu soruya cevap verirken, Türkiye’nin bulunduğu siyasi ve ekonomi durumundan yola çıkıyorum. Türkiye hem BATI’nın S-400 baskısı altında, hem ekonomik zorlukları yaşamakta ve tam bitmemiş yerel seçim sürecinden geçmekte. Böylece bana göre bu Şeytanın eline o vilayet dosyasını kim verdiyse Türkiye’yi dolaylı olarak tehdit etmekte. Yine şahsen ben Bagdadi’nin bağımsız bir aktör olduğuna inanmıyorum. Daha fazlası kendi beceri ile saklandığına da inanmıyorum. Bu dosya meseleyi Türkiye’ye karşı yapılan küresel saldırının bir parçası olduğuna inanan fakat somut delillerle bunu ispatlama imkanına sahip olmayan biriyim.

Dosya olayına gelince bana göre DAEŞ’in arapça yazılı bir dosyayı öne çıkarması Türklere yönelik mesaj değil tam tersine Türkiye’de sığınmış Suriyelilere yönelik bir mesaj. Bu hamlenin Türkiye’de yükselen ve biriler tarafından pompalanan Suriyeliler düşmanlığın bir parçası olduğunu düşünüyorum. Bu yabancı düşmanlığı pompalayan ile dosyayı Bagdadi’nin eline verenler tek merkezden emir alıyor amaçları da muhacir ile ensarı bir birine düşürmek olduğuna inanan biriyim. Yanılıyor olabilirim, fakat DAEŞ’i çalışanlar DAEŞ’in zamanlama konusunda titiz bir örgüt olduğunu da bilir. DAEŞ’i yöneten ve yönlendiren güç her zaman iyi zamanlama yapar ve ince mesajlar verir. Buna daha önce de çokça şahit olmuştuk.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s