Çözülemeyen MATRUŞKA’yı çözmek

Türk-Rus ikili ilişkilerde yaşanan ısınma bu ısınma üzeri medya’da yazılanlar ikili ilişkileri sanki bir Türk-Rus birliği kurulmuş gibi algı yaratmakta. Muhalif basını okuduğumuzda ise sanki Türkiye Rusya tarafından işgal edilmiş düşüncesi yaratmakta. Türkiye’nın basını abartmakta eş değeri olmayan bir vuka olduğunu altını çizerek bu ikili ilişkileri ele almak gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye ile Rusya arasında iki devlet ilişkilerin başlamasının 0 noktası aslında UÇAK KRİZİnden sonra kurulan temaslarla yenilenmiştir. Daha önceki bütün süreçler uçak öncesi olarak kalmış ve uçak sonrasına hiç taşınmamıştır. Her ne kadar siyasiler bunun aksini iddia etse de.

İlişkilerin gelinen noktası.

İkili ilişkilerin, ticari hacmin ve geçmiş savaşların verileri Google’de fazlasıyla var dır. Geçmişi bir kenara bırakıp günümüze bakalım. Rusya Türkiye’nin israrla talep etmesine rağmen ekonomik konularda geri adım atmıyor hatta Türkiye’nin dış baskılardan dolayı bulunduğu zoru kendisine fırsat olarak görmekte. Rusya’nın bu davranışı hem kuşku uyandırıyor hem “dost” kelimesinin karşılığının olmadığını hatta Rusya’nın “dost” değil tefeci olduğunu kanıtlıyor gibi. Ben şahsen devletlerin dost olabileceklerini inanmadığım için tefeci deyimi daha doğru buluyorum. Türkler doğal olarak sıcak ve duygusal davranırken ruslar tamamen çıkarcı davranıyor. 100 milyar dolar hacim hedefin tamamını mümkünse Türklere satılan mallardan oluşturacak kadar de tefeciliği görmekteyim bu ilişkilerde. Bu durum “ruslar bizi satar” cıların haklı çıkarır mı? Zannetmiyorum, gerçi satılacak kadar mal olunursa onu da yaparlar o ayrı bir konu. Fakat Türkiye muz cumhuriyeti değil ki birileri alıp satsın. Türkiye günümüzde güçlü bir bölgesel oyuncu. Bunun böyle olmadığını söyleyen kesinlikle bölgesel siyasette cahil biri olduğu kanaatim dır. Gerçi bölgesel liderlik yazının konusu değil, bu yazının konusu Rusya’nın bu tefecilik davranışlara nasıl karşılık verilir.

Karşı atak

Aslında Türk iş dünyası Rusya’dan izin istemekten başka bir girişimde bulunmuyor. Rusya’ya üçüncü ülkeler üzerinden domates satmak kabiliyet saymıyorum. Daha çok Lukaşenko’nun başarısı olarak görmekteyim bu işi. Pastayı o yiyordu.

Asıl Türk iş adamların bugün yapmaları gereken şey ellerinde olan imkanları iyi kullanmak. Türkiye’de nitelikli eleman da var, rusların satın alabildiği kalitede mal da var. Fakat Türk iş dünyası bir türlü bu avantajlarını kullanamıyor. Mesela Çin Rusya’da her türlü imkanları kullanarak iş yaparken Türk iş adamları (girişimler var kabul etmek lazım) Çinle rekabette geride kalıyor ve Rusya’yı pazar olarak Çin’e ve Avrupa’ya teslim etmekte.

Rusya hızla gelişen teknolojik alt yapı ile kocaman bir e-pazara dönüşürken Türklerin bu konuda girişimleri yok veya yok denilecek kadar az. Rusya’ya her sektörde hazır mamül satan Türkler kriz sonrası eskileri yakalayamadı. Rusya’da turizm sektöre girseler Antalya’nın beş kat büyük turist kapasitesi olan sektörden faydalanacaklardı fakat bu konuda çekingen davranmaktalar. Tarım sektörü Çinliler tarafından doldurulan Rusya’da türk şirketleri tarım holdinglerin inşaat taşeronluğun dan ileri gidemiyor.

Diyeceksiniz ki bizleri ruslar sokmuyor, hatta şirketlerimiz kapatılıyor ve baskı görmekteyiz. Fakat aynen önü kapatılmış domatesi satmak için Lukaşenko ile çözüm üretenler bu konularda da başarılı olabilirlerdi. Yine Türkiye’nin İslamcı sermaye bağışlarıyla, sadakayla binlerce rus müsülman yetiştirmiş fakat bu durumdan hiç fayda edememiş. Sadakalarınızla orada sermaye üretseniz bugün rus pazarın en büyük sermayesi olurdunuz ve devlete faydanız dokunurdu. Sonuç olarak söylemek istediklerim “çözülmeyen” bir durum yok çözme iradesi eksik. Çözümler için atılan adımlar da yanlış, izin istemekle değil almakla dost olunur.

Yazıların devamında Türk basını da eleştireceğim bu konuda. Türk basını topluma hizmet edecekse Rusya’nın batı sınırından uzak doğusuna kadar Türk iş adamlarına her taşı her ağacı anlatmalı ki bu insanlar medyanın verdiği güvenilir bilgiyle gittiği yerden haberdar olsun, bilgili olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s