Yeni Rusya’da sessiz isyan

Uzun zaman uzak kaldığım Rusya’ya ayak basmış bulunmaktayım. Son iki yılda Rusya değişmiş bu değişimin kokusu bile havada hissediliyor.

Moskova – Saslanbek İsaev – 2019/03/30

2018 son bahara kadar Rusya’da isyan çıkacağını halkın sokaklara döküleceğini söylendiğinde halkın buna hazır olmadığını iddia ederdim. Gerçekten de durum böyle idi. Halk ilginç bir şekilde devlete ve lidere itaat etmekteydi. Sokakta konuştuğum kişilerin çoğu Putin’nin iyi olduğunu fakat çevresinde çok fazla kötü bürokrat olduğunu söylerdi. Bu bürokratlara rağmen Rusya’nın ayağa kalkmasını sağlayan Putin’e ise kahraman gözüyle bakılıyordu. Bugün o kahraman ve kurtarıcı liderden geri kalan çökmüş reytingin kalıntıları var.

Reytingin çökme sebebi emeklilik yaş sınırın yükselmesi, benzin fiyatların yükselişi, rus halkı yoksulluk içindeyken Kremlin’nin Suriye, Venezuela gibi üçüncü ülkelere milyarlarca dolar para yardımı yapması v.s. Muhalif basın daha önce de bu tarz başlıkları öne çekerdi fakat bunun halkın içinde yansıması az olurdu. Bugün Putin’i öven Rusyalıya rastlanmak neredeyse mümkün değil. Liberal muhaliflerin yanında sol (komünist) tabanlı (sistemli) muhalefet de gerçekten muhalefet yapmaya başlamış. Yeni nesil sol liderlerin gümbür gümbür geldiğini görmemek için gerçekten siyasi körlüktür. Rusya’da hızla bir şeyler değişiyor ve bu değişimin ana sebebi halkın en hassas olduğu konu. Halkın cebindeki para artık kuru ekmeğe ancak yetiyor.

Kuru ekmek deyince Rusyalıların Venezuela’ya benzediğini söylemek yanlış olur. Rusya’da geçirdiğim bir haftada şunu anlamış bulunuyorum Rusya’da hayat pahalı. Bu pahalılık aslında ani bir yükseliş değil. Son 3-4 yılda devletin kontrollü olarak yönettiği bir süreç. Yaptırımların uygulanmasıyla BATI’nın aniden beklediği bu pahalılaşma süreci aslında Rus makamlarınca yönetilerek uzatıldı, ani patlak vermesine izin verilmedi. Halkı alıştıra alıştıra kontrollü şekilde gelişmesi sağlandı. Halk Kırım zaferi, Suriye zaferi, eski Rusya’nın dirilişi derken cebinden baya bir darbe yediğini daha yeni farkına vardı.

Bu farkındalık hemen bir etki, bir isyan doğurur mu?

Benim fikrim doğurmaz. Uzun vadeli tehlike arz eder, anladığım kadarıyla Kremlin bu uzun vadeli tehlikelere karşı önlem almaya çalışıyor. Başarılı bir önlem mı yoksa çuvallama süreci mı onu hep beraber göreceğiz.

Şimdilik izlemeye devam…

Yeni Rusya’da sessiz isyan’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s