Rusya alternatif müttefik değil

Dolar krizi ile alternatif arayan Türkiye için Rusya bir müttefik olarak alternatif değil.

Saslanbek İsaev – İstanbul

Rusya ABD’nin yaptırım hedefi olmaktan kurtulamıyor. ABD’nin uygulamaya hazırlandığı yeni yaptırımlar Rusya’da yeni ekonomi krizi tetikleyebilir.

Rusyayı ekonomiden ağır yaptırım ila vurmaya hazırlanan ABD hemen akabinde Rusyayı teröre destek veren ülke olarak ilan etmeye hazırlanıyor. Rus uzmanlar Rusya teröre destek veren ülke olarak ilan edilirse Rusya için sonuçların çok vahim olacağını söylemekte.

Örneğin Rusya SWIFT sisteminde para transferi yapamayacak ki bu Rusya’nin Iran gibi izole edilmesine sebep olacak. Bugün 60 ile 70 ruble arasında seyreden ruble dolar kuru rublenin kısa vadede çıkılmasına sebep olacağına tahmin ediliyor. Rusya günümüzde ne kadar uluslararası ödemelerde alternatif arıyor gibi izlenim verse gerçekte dolardan vazgeçmeye hazır değil. Rusların en büyük ulusal ve küresel ağa sahip olan Sberbank alternatif küresel finans sistemine hazırlık yapmak yerine yurt dışındaki kendi bünyesinde olan bankalarını satmakta. Türkiye’den çekilmeye doğru adımları atan Sberbank Avrupa’dan da çekilmekte. Bu durum Rusların küresel ticarette ruble kullanmanın yolunu kapatmakta veya kısa vadede ruble alışverişe geçmesi mümkün değil nedeni ise altyapısı hazır değil. Yine Rusya bunu istiyor mu ayrı bir soru.

Rusya davranışları ile sanki oligarşisini kurtarma derdine düşmüş gibi. ABD yaptırımlar sonrası DUMA’dan çıkan kanunlara bakılınca rusların tek derdi Putin’e yakın olan oligarşiyi kurtarmak gibi. Yaptırım uygulanan Putin Dostu iş adamlara verilen maddi destek yüzünden boşalan bütçeyi doldurmak amaç edinen Rusya hükümeti KDV’yi yükseltmiş şimdi de emeklilik yaşı yükseltme çabasında. Ülkenin bürokrasisine bakılınca bürokrasinin derdi turist çekmek veya yabancı yatırımcı gelsin değil. Bürokrasi halen verdiği hizmeti zorlaştırıp yolsuzlukla zengin olma peşinde. Bu durumda da yatırımcılar Rusya’ya yatırım yapıp kendi parasıyla rezil olmak istemiyor. Dış baskısı ve içerideki bürokrasi arasında kalan halk çareyi iyi çar olarak gördüğü Putin’e sarılmakta buluyor ve bir gün liderimiz hepsini çözecek umuduyla yaşamakta. Putin’e dış siyasette elde ettiği başarıyı süper devlet statüsüne dönüş olarak algılayan halk iyi kötü var olan sisteme ayak uydurmakta. Rus halkı ayak uydurursa da yabancılar kendi parasıyla zindana girmeye hazır değil maksimum turist olarak bir kaç gün katlanmaya hazırlar o da farklılık olsun adrenalinli tatil olsun diye.

Bu denli tutarsız ve sorunları olan Rusya günümüzde bir pazarlık enstrümanı olabilir ama uzun vadeli stratej,k müttefik olması mümkün değil.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s