YPG/PKK köle ticaretine devam ediyor

ABD’nın desteği ile DAEŞ’ten temizlenen Suriye ve Irak’ta YPG/PKK tarafından köle ticaretine devam ediliyor.

Köle ticareti PKK_YPG
Sözde İnsan Ticareti kınayan ABD Suriye ve Irak’ta köle ticareti yapan YPG/PKK ya destek veriyor

SDG/PKK ve Şii milis grupları Irak ve Suriye’de köle ticareti yapmakta. DAEŞ’e katılmak için Suriye ve Irak’a giden yabancı savaşçılar çoğu zaman yanlarında ailelerini de götürdüler DAEŞ’in kontrol ettiği topraklara. Suriye ve Irak’a götürülen kadınların eşlerini kaybettikçe zorunlu olarak diğer militanlar ile evlendirmesi sonucu farklı babalardan doğmuş bir sürü yetim çocuk ve dul kalmış kadınların oluşmasına sebep oldu. 

İrak hükumeti tarafından terör örgütlerine üye olmakla suçlanan hatta idam cezalara mahkum olanların yanında halen bölgede diğer terör örgütlerin esiri olanlar da mevcut. Çeçenistan merkezli İnsan Hakları Koruma STK’ların verdiği bilgilere göre YPG/PKK terör örgütü elindeki DAEŞ’li esir kadınlarını köle pazarlarında satmaktadır. Genelevlere satılan kadınların hayat şartlarını öğrenme imkanların olmadığını söyleyen İnsan Hakları aktivisti Kheda Saratova esirlerin kendi ailelerine teslim edilmesi için de fidye istenildiğini söyledi. Kheda Saratova Irak hükumetin resmi yetim evlerinde bulunan çocukların bakımı için de 6 ile 8 bin dolar istendiğini yetim çocukların akrabaları tarafından aktarıldığını söyledi.

Rusya ve eski BDT ülkelerinden DAEŞ’e kaçan kadınlarının akrabaları DAEŞ’e kaçan kız evlatların peşini bırakmayarak onları veya onların çocukları aramaya başlayınca ortaya çok ilginç bir durum çıktı. DAEŞ’ten temizlenen bölgelerde bulunan ve öncelikle YPG/PKK tarafından kontrolü sağlanan topraklarda yabancı savaşçıların aileleri köleliğe alınarak farklı gruplar arasında satılmakta olduğu iddia edildi. Kendi çocuklarını veya torunlarını arayanlar yetim yabancı çocukların çocuk kölesi olarak satıldığını iddia ediyor.

Uluslararası STK verilere göre Kuzey Kafkasya ve Rusya başta olmak üzere BDT ülkelerinden DAEŞ’e katılımı yoğun olarak yaşanmıştı. Bu insanların bölgeye gidiş güzergahları farklı idi ve transit ülkelerin güvenlik güçlerine DAEŞ’e kaçmış veya kaçırılmış kadın ve çocukları arayan akrabaların başvuruları mevcuttur.  Uluslararası DAEŞ’e karşı koalisyonun DAEŞ’in iki başkenti Rakka ve Musul’u kontrol altına alınması ile ortaya çıkan başka bir gerçek terör örgütü isimleri değişiyor fakat insanlığa sığmayan vahşet yaşanmaya devam ediyor. DAEŞ’in yerine gelen sözde Kürt güçleri olan bu terör örgütleri DAEŞ’in devamı olduğunu köle ticaretini yaşatarak ispat etmektedir.

Çeçenistan başkenti Grozny’de yapılan çalıştaya katılan DAEŞ mağduru insanlar Suriye ve İrak’ta devam eden köle ticaretine dünya kamuoyunda dikkate alınmadığından şikayetçi. Batılı medyanın da bu konuyu artık ele alınmadığından şikayetçi olan DAEŞ mağdurları, DAEŞ’in yaptıklarını yüksek sesle duyuran Batı medyası kendine müttefik edindiği terör örgütlerin aynı suçları işlemesini görmezlikten geliyor diyerek isyan etmekte. Çeçenistan merkezli İnsan Hakları Savunucusu ve OBJEKTİV STK başkanı Kheda Saratova, basını ve uluslararası medyayı 21 yüzyılda Batıının desteğini alarak yapılan bu vahşete son verilmesini istedi.

Grozny’de toplanan farklı BDT devletlerden ve Rusya vatandaşı DAEŞ mağdurları bu ilkel vahşeti durdurmak için seslerini birleştirerek Dünyaya duyurmaya kararını aldı. Rusya Federasyonu yetkililere de seslenen DAEŞ mağduru aileleri Ortadoğu’ya kandırılarak götürülen çocuk ve torunların kurtarılmasını istedi.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s