Yaptırım sopası bu sefer müttefiklere vuruldu

Rusya uluslararası ilişkilerde dış ticareti sopa olarak kullanan dünya devlerden bir tanesi.

Domates meselesi uçak krizinden sonra Türkiye-Rusya ilişkilerinde uzun dönem gündem olmuştu. Rusya’nın Türkiye’ye ihracat yasağı uygularken bunu bir uçak krizi sonrası yapmıştı. Fakat sadece Türkiye’ye uygulanmadı bu tarz yaptırım. AB’ye de uygulanan yaptırımlar mevcut Rusya’da. Mesele Polonya ile gündem olan elma krizi idi.

Gürcistan’ın işgal edilen topraklarda bulunan Abhazya Cumhuriyeti Rusya tarafından tanınmış bir devlet. Rusya Abhazya’dan meyve ve sebze ithalatına yasak koymuştu. ROSSELHOZNADZOR tarafından konulan bu yasağın sebebi Kalifornıa böceğin sebze ve meyve de bulunması idi.

5 nisan’da ROSSELHOZNADZOR Abhaz üreticilere kontrollü olarak Rusya’ya ihracat izni verdi.

Abhazya’da yerli medya ise bu tarz yasakların siyasi nedenli olduğunu iddia ediyor. Abhaz uzmanlarına göre ekonomi yaptırımların sebebi Abhazya’nın yabancılara toprak satış yasağı başta olmak üzere bir çok konu var. Gürcistan’a karşı bağımsızlık mücadelesi vermiş olan Abhazya 2008 yılında Rusya tarafından tanınmış bir devlet olmasına rağmen Gürcistan tarafından işgal altında topraklar olarak tanınmakta. Gürcistan ile yaşanan sorun yüzünden sadece Rusya ile olan sınırını kullanabilen Abhazya’da Rus askeri üsleri bulunmakta ve Rusya tarafından bütçe desteği verilmekte.

Rusya’nın desteği ile var olan Abhazya’ya bu tarz yaptırımların uygulanması Abhaz medyasında Rusya’nın Abhazya’nın ekonomi olarak gelişmesini engellemek amaçlı deniliyor. Engelin amacı Abhazya’nın Rusya’ya bağımlı olarak kalması olduğunu iddia ediyor. Var olan durumda zaten her şeyle Rusya’ya muhtaç bir cumhuriyete böyle yaptırımların uygulamasını anlam veremeyen uzmanlar işin arkasında sinsi planları aramakta.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s