Rusya’da müftüler ‘vahabilik’ te anlaşamadı

Rusya’da Müslüman liderleri ‘vahabilik’ yasağında anlaşamadı.

27 mart 2018 yılında Moskova’da yapılan Rusya Dinler Arası Konseyi toplantısından ‘vahabilik’ yasaklansın kararı Rusya’da skandala neden oldu. Dinler Arası Konseyi toplantısına katılan Tataristan Müftüsü Kamil Samigullin’nin inisiyatifi ile alınan kararda Rusya Federasyonu Devlet Duma’dan ‘vahabiliğin’ kanunen yasaklanması istenmişti.

Rusya Federasyonu Müftüler Konseyi ve Rusya Müslümanları Manevi İdaresi bu karara itirazlarını resmi web sitelerden duyurdu. Rusya Müftüler Konseyi resmi web sitesinde yayınlanan bildiride söz konusu kararı desteklemediklerini ve Konsey temsilcisinin söz konusu toplantı başlamadan ayrıldığını bildirmekte. Sözde ‘vahabilik’ yasaklansın talebin ön görüşme yapılmadan sonuç bildirgesine konulduğu için Rusya Müftüler Konseyi ve Manevi İdaresi temsilcileri Dinler Arası Konseyi oturumundan oturum başlamadan ayrılmıştır denildi.

Rusya’da uzmanlar böyle bir yasağın sonuçların ağır olacağını dile getirirken RF Müftüler Konseyi yayınladığı bildiride vahabilik yasaklansın talebin cahillik olduğunu altını çizdi. Müftüler Konseyi Rusya’da her türlü aşırılık faaliyetlerine karşı olduklarını altını çizerek cezayi uygulamaların fikirden değil eylemden olmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s