Sarışın oğlanın kurnaz Suriye planı

Putin tarzı açıklaması Donald Trump’tan geldi Trump Suriye’den çekileceğini söylemiş.

ABD Suriye’den çıkıyor mu? Çıkıyorsa neden çıkıyor?

Çıkabilir. Hatta şimdi çıkarsa ABD akıllı davranmış olacak. Neden mi? Çünkü Trump’ın söylediği denilen bundan sonra orada başka güçler uğraşacak sözleri ABD’nın bölgede küçük bölgesel savaşa taban hazırladığı anlamına gelir.

Suriye’de var olan güçleri sıralayalım: İran, Rusya, Türkiye askerleriyle var bunun dışında İsrail, Suudi Arabistan, Katar ve ABD(çekilirse) ile koalisyonu dolaylı var. ABD buradan çekilirse ABD’nın desteklediği güçler ne olacak sorusu hemen öne çıkmakta. İşte ABD’nın akıllı hamlesi burada. ABD sunni-şii savaşı çekilmekle tetiklemiş olacak. İran yanlısı milislerin İrak’ta ve Suriye’de PKK/PYD güçlere destek verdiğini dikkate almak lazım. Yine İran’a bağlı milis güçleri Afrin’e PYD için konvoy göndermiş ve destek olmuştu. İran için  PYD/PKK birinci hedef değil, İran’nın kendine belirlediği hedefte bölgede sünni tabanlı muhalif güçleri öncül hedef olarak algılamakta. Bu durumda ABD’nın çekildiği bölgeye İran’ın girme ihtimali çok yüksek. İran buraya girerken Esed bayrağı altında girmeyebilir, girse bile Astana sürecinde Fıratın doğusu hakkında alınmış bir karar yok. Sonuç İran ve Türkiye arasında direk olmasa da ÖSO ve PYD/NDF üzerine Fıratın doğusu için bir savaş yaşanabilir. Bu durumda ABD ve İsrail Türkiye’yi destekleyecektir. PYD/PKK proje örgütü olduğu için her projenin bir yaşam süreci vardır. Her proje’de amaçlanan hedef önemli kullanılan malzeme ise bir araçtır bu durumda araç PYD/PKK oldu.

İran-Türkiye karşı karşıya gelmemek için elinden geleni yaptığı için bu savaş proxy güçler üzerine yürütülecek fakat Rusya ve Esed’in de bu savaşta bağımsız kalması mümkün değil. Rusya İran ve Türkiye arasında yaşanacak bir savaşta İran’ın tarafını tutmak zorunda kalacak ve Rusya bu desteği Türkiye ile ilişkileri bozmamak amaçla Esed üzerine yapacaktır. Bugün Esed’in Türkiye’yi işgalci devlet olarak tanımlaması Esed’in böyle bir durumda kimin tarafı tutacağını da öngörmesini kolaylaştırıyor. Fırat’ın doğusunda yaşanacak bir çatışma Astana sürecini de sekteye uğratması beklenebilir. Astana sürecin sekteye uğraması İdlib’den Fırat Kalkanına kadar cephenin ateşlenmesi demektir. Bu durumda Suriye’de oyun başa dönecek ve artık muhalif-rejim savaşı yeniden ateşlenmesi de muhtemel.

Eğer SDG’nin içinden PKK çekilirse ve burası Türkiye için tehdit olmayan bir bölgeye dönüşürse İran ve Esed güçleri burayı kontrol altına almak için çaba sarf edecektir. Böyle bir durumda ABD’nın Deyir-Zor’da vurduğu rus paralı askerleri ve Esed/İran milisleri akla gelmekte. Bu tarz olayların çoğalacağı ve özellikle petrol zengini bölge için yine sıcak çatışmaların yaşanacağını tahmin etmek mümkün. Burada ABD veya başka bir güç olmazsa Rusya ve İran bu bölgeyi kısa zamanda kontrol altına alacak ve Esed yönetimin kontrolü burada sağlanmış olacak. Esed’in bu bölgeyi kontrol altına alması Türkiye’nin Suriye’deki varlığı hedef olması demektir. Özellikle bölgede bulunan Türk askerlere karşı yapılacak bir provokasyonla Türkiye’nin dahil olduğu Suriye-Türkiye savaşı patlaması mümkün ki bu İran-Türkiye savaşı anlamına gelir.

Trump gitti deyip gitmeyecek ama bu gitmeyişi öyle Putin’in gitmeyişine bezemeyecek.

Eğer ABD ve İsrail Suriye’den çekilerek yukarıda tahmin ettiğim senaryo tarzında bir senaryo uygulayacaksa ABD bölgeden kazançlı çıkacak ve bugün gelişmesini durduramadığı ülkeleri ve Rusya’yı sıcak savaşla yıpratmış olacak. Bu arada bölgeye bugüne kadar bedavaya verdiği silahın çok fazlasını sıcak para karşılığında satacak.

Trump çekilirim diyorsa kesin bir kurnazlık var bu lafın arkasında ve ben bu sarışın deli oğlanı hafife almazdım.          

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s