Rusların kör güç kullanımı anlamak için; Kemerovo

Kemerovo’da bir AVM’de çıkan yangında 64 kişi öldü 62 kişi yaralanmış bunlardan 13 kişinin tedavisi devam etmekte.

Haber akışı iki gündür Rusya’nın Kemerovo şehirde yaşanan faciayı anlatmakta.

Kemerovo’da bir AVM’de çıkan yangında 64 kişi öldü 62 kişi yaralanmış bunlardan 13 kişinin tedavisi devam etmekte. 16 kişinin akıbeti ise belli değil. Yangın 25 mart 13:00 başlamış 26 mart 2018 akşam ancak kontrol altına alınabildi. Böylece Rusya’da yaşanan doğal ve terör olaylara eklenen olay Kemerovo yangını oldu, katliam gibi yangında ölen ve yaralananların toplam sayısı 162 kişi olmuş. Olayın acı tarafı ise mağdurların çoğunun çocuk olması.

Rusya’da halk yaşanan yangından dolayı harekete geçmiş ve 26 mart’tan bu yana ülke geneli bir çok şehirde anıtlar oluşturuldu bu anıtlara halk durmadan çiçek, oyuncak ve yakılmış mum bırakmakta. 27 mart 2018’de ise Kemerovo’ya Rusya devlet başkanı Putin ziyaret gerçekleştirdi. Putin yanan AVM’nın yanında ki anıta çiçek bırakıp mağdur yakınlarıyla görüşme yaptı. Suçluların kesinlikle cezalandırılacağını söyleyen Putin kendi üzüntü ve baş sağlığı dileklerini de dile getirdi.

Putin sadece halkla görüşme yapmadı, Kemerovo bölgesel yönetimi ile de toplantı yaptı. Bu toplantıdan yeni “caps” çıktı diyebiliriz. Çünkü bölgesel AFAD başkanı Putin’e durum sunumu yaparken söz konusu AVM’yi vergi tatilinden dolayı kontrol etmediklerini söyledi. Putin AFAD başkanına ısrarla AVM’nın yangın güvenliği denetilmediğini ve bunun vergi tatili ile alakası olmadığını söylese de AFAD başkanı denetimlerin yapılmamasını denetim muafiyetine bağladı. Putin AFAD’çıya laf anlatamayınca şu sözleri ile tepki verdi: Çocukların ölümü ile haberleri alınca hıçkıra hıçkıra ağlamak istiyorum fakat burada sizi dinleyince bu duygularım başka şekil alıyor – dedi. Rus liderin yüzüne bakılınca AFAD başkanını ipte mı sallayacak yoksa KGB gizli hapislerde mı çürütecek sorusu akla geliyordu. Tabi Stalin dönemi geçtiği için bu AFAD’çı maksimum uzun hapis cezasıyla işin içinden çıkacak fakat Rusya’nın genel durumu dikkate alırsak adam ancak işten atılır başka da zarar gelmez bu insana.

AFAD başkanı salak salak bahane üreterek yırtmış olsa da AVM yönetimi ve çalışanlardan 4 kişi tutuklanmış ve sorgusu devam ediyor. Tutuklanan AVM çalışanlardan güvenlik elemanı polise sorguda AVM’nın bütün yangın giriş çıkışların depoya çevrildiğini, yangın uyarı sistemin çalışmadığını anlatmış. Bu durumun rapor edildiğini fakat yönetimin bunu dikkate almadığını da eklemiş. Fakat en şaşırtıcı olay çizgi filmi galasına getirilen çocukların 4 sinema salonunda kapatılması. Çizgi film galası başladığında bilet kontrolü yapan elemanlar çocuklar sürekli girip çıkmasın diye kapıları kilitlemiş ve yangın çıkınca bu kapıları açmadan kaçmış. Yani anlayacağınız bu AVM içerisinde her şey katliam için hazırlanmış ve katliamın ne zaman yaşanacağı an meselesiymiş. Katliam da suçlu aranacaksa o zaman bekçiden başlayıp AFAD başkanına kadar, AVM müdüründen denetim memurlarına kadar suçlu olmayan yok.

Kemerovo Rusya’nın kömür üreten ve zengin bölgesi olarak bilinen Kuzbas bölgesinin başkenti. Kış Vişnesi olarak bilinen AVM de bu başkenti gözde AVM’si idi. Anlaşılan şu ki burada yaşanan katliamın temel sebebi yolsuzluk. Çünkü AVM’yı yapan, işleten, güvenliği sağlayan bütün şirketler bölgesel yönetime yakın isimler olduğu söylenmekte. Tabi daha da garibi bölgesel başkentin en gelişmiş AVM’si olan Kış Vişnesi bölgesel ağaların ve yakınların en çok uğradığı AVM. Yani halkın güvenliği takmıyorsunuz da kendi yakınların ve çocukların güvenliğini de mi dikkate almıyorsunuz sorusu akla geliyor. Geliyor ama sistem içerden o kadar çürümüş ki rüşvet veren, alan paradan başka bir şey düşünmez olmuş. Yani bu devletin yöneticileri öz çocuklarını düşünmezken Suriye’deki insanların çocuklarını mı düşünecek? Düşünmez, hatta Rusya’nın yakın tarihinde yaşanmış bir çok örnek de var.

Günümüz Rusya’da devlet ve devleti yönetenler belirledikleri hedef için vermeyecekleri kurban yok, bürokrasi için bu hedef para ve makam iken Kremlin için ise ülkenin dış ve iç siyasette çokar olarak belirledikleri çizgi. Eğer Suriye’de kazanmak gerekiyorsa Kremlin bunun için kurban etmeyeceği Suriyeli yoktur. Hatta rus da yoktur da ama Rusları boş boşuna harcamamak için gayret gösterirler.

Peki rus halkı buna nasıl dayanıyor? Rusya da yaşayıp bu sisteme dahil olmayan yok. Herkes rüşvet verir, alır ve hayat tarzı yolsuzluk olan bir halkın içinden çıkacak her bürokrat öncekini aratmazsa bile daha iyi değil dir.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s