Turizmciler sıcak para sever

Side – Saslanbek İsaev

2018 Türk iş dünyası için parlak bir yıl olsun temenni ettim. Ordan yola çıkarak ülkeyi gezdim ve araştırdım. Bu söyleşiyi serbest çalışan digital pazarlamacı bir genç arkadaşla yaptım ve turizm sektörün artı ve eksileri kendisinden dinledim.

Çağlar bizim turizmciler hemen para gelsin ister dedi o da aklımda kaldı, sicak para her sektörün ihtiyacı ama digital pazarlamanın başarısı da işin hemen paraya dönüşümü muş.

Çağlar kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Turizm ve dijital pazarlama danışmanlığı alanında çalışıyorum. Türkiye, Almanya ve Rusya’daki şirketler, oteller ve seyahat acenteleri için danışmanlık hizmeti vermekteyim.  

İşinizi yaparken kullandığınız platformlar nelerdir?

Kullandığımız platformlar hitap ettiğimiz pazara göre değişmektedir. Örneğin; bir Alman pazarına yönelik iş yapıyorsak, daha çok Facebook, Google gibi kanalları kullanıyoruz. Rus pazarında ise, Yandex, VKontakte, Odnoklassniki gibi kanalları kullanıyoruz.

Kullandığınız platformlarda genel olarak reklam ve marka geliştirme üzerine mi çalışıyorsunuz? Yoksa online satışlarınızda oluyor mu?

Her işletmecinin isteği farklılık göstermekte. Özellikle turizm ve otelcilikte markalaşma gibi bir istek yok. Otel sahipleri markalaşma yerine direk kazancını görmek istiyor. Bu nedenle yapılan çalışmalar sonuç almaya yönelik. Örneğin; Facebook gibi sosyal medya biraz daha markalaştırma, arama motorları ise daha çok satışa yöneliktir. Sonuçta herkesin istediği ortak nokta ise kazancının ne kadar olacağı. Böyle olunca buna yönelik çalışmalara daha ağırlık vermekteyiz.

Bir şirketin ortalama olarak ayda bu platformlara ayırdığı tahmini bütçe ne kadardır sizce?

Bölgesel olarak değişim göstermektedir. Tatil bölgelerinde ayrılan bütçeler farklıdır. Örneğin Side’nin farklı, Bellek’in farklıdır bütçesi. Bellek’teki otellerde ayrıca bir markalaşma içinde bir bütçe ayrılmakta. Bellek haricindeki bölgelerde ise, markalaşma için kesinlikle ayrıca bir bütçeleri yoktur, direk satış önemlidir.

İşletmeler kazancını daha çok kendi faaliyetleri üzerinden mi? Yoksa acenteler üzerinden mi talep ediyorlar?

Danışmanlık şirketi olarak her zaman yaptığımız işi detaylandırmak önemli ve müşterimizle de bu detayları paylaşıyoruz. Müşterimizin istek ve talepleri de çok önemli. Örneğin; işletme web sitesi üzerinden rezervasyon modülü ile satış yaparak, bunun üzerinden bir reklam bütçesi ayrılır. Bazı işletmeler ise reklamım olsun hem benden almasa bile acenteden alır diye düşünen işletmelerde var. Bundan farklı olarak sadece acente üzerinden çalışan işletmelerde mevcuttur. Bu örnekler işletmecinin genel duruma bakarak değerlendirmeleridir. Mesela bazı yeni işletmelerin tanıtılmaya ihtiyacı olduğu için, o işletmelerin durumları da ayrıca değerlendirile bilinir.

Arama motorları üzerinden yapılan reklamlar ne kadar yararlı?

Arama motoru reklamcılığının en kolay yanı bugün parayı yatırırsanız, bugün yarın dönüşüm almaya başlanır. Bunu Google uzmanları şöyle izah etmekte; turizm otelcilik için ilk 2 haftalık süre içinde geri dönüşüm alınmaktadır. Arama motoru optimizasyonunda ise olay tamamen faklı, arama motorunda web sitenizi üst sıraya çıkarmaktır. Bu arama motoru optimizasyonun sonuçlarını almak ise 3 aylık periyotlarla uzun vadeli geri dönüşüm alınmaktadır. Yine arama motoru optimizasyonunda Google ya da Yandex’in ayarladığı 200’ün üzerinde nedensellik ilişkisi var. Bu tür optimizasyonlar hemen paraya dönüşmeyeceği için, işletmeninde anlık ölçeme yapamadığından bunlara para ödemekten çekiniyor. Böylelikle bu tür işletmeler geleneksel olarak acentelere yönelmektedir. Bunun sebebi ise turizm acenteleri işe daha profesyonel bakmaktadırlar. Otel ve acenteleri ayırmak gerekir. Şöyle ki; otellerde beni acenteler satar anlayışı varken, krizle beraber işletme tanıtım ve reklama yönelmeye başladı. Buradaki en kazançlı iş ise dijital pazarlamada uçak kriziyle beraber yaşandı ve işletmelerin dijital pazarlamayla birlikte kazançları arttı. Bu krizden sonra oteller kendilerini tanıtmaya daha çok ağırlık verdiler. Oteller kendilerini sadece acentelerin tanıtımına bırakmaktansa, artık kendilerini tanıtmanın en kolay yolunu anlamış oldular. Bununla beraber oteller müşterileriyle kolay iletişim kurmaya başladı. Bunlar elbette bir otel sahibi için ekstra masraf ve bu işletme sahibine bu ekstra hizmeti verirken detaylı anlatmak lazım. Örneğin; kasanızdan ekstra şu kadar para çıktı ama şu kadar da geri dönüşünüm alarak karını şu kadar net olarak alacaksınız diye bilmelisiniz. Otellerde aradaki komisyonları kaldırarak, acentelerin %15- %10 fiyat koyarak çıkar ve siz de acentelerle aynı fiyat çıkarırsanız. %5’lik reklam bütçesi olarak ayrılsa, kısaca acentelerin satışından %10 daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Mesela acentelerin sayfaları hep standarttır ve ucuz fiyattır. Otel sahipleri dijital pazarlama ile karlarının artığını daha iyi anladılar ve dijital pazarlamaya ilgide böylece arttı.

Rusya’da dijital pazarlama sosyal medya üzerinden instagram büyük başarı sağlandı. Sizce bunun nedeni nedir?

Sosyal medya alanlarına göre değişim göstermektedir. Örneğin; twitter otel sektöründe fazla ilgi görmezken, başka sektörde başarı sağlayabilir. Twitter’da oteller kendi kurumsal imajları için var olmayı önemli görür ama bir Facebook kadar başarılı değildir. Çünkü Facebook’tan rezervasyon almak daha kolay. İnstagram da ise çok beğeni alınır ve daha çok görsel kültüre hitap ettiği için, mesajla veya yorumla iletişime geçilir ama rezervasyonun satışa dönüşmesi düşüktür. Hedef kitle bazında ise daha çok kişiye ulaşılır.

Sosyal medyadan yapılan reklamda hangisi daha karlıdır diyebiliriz?

Amaca göre farklılık gösterir. Mesela Rusya’daki hedef kitle için VKontakte, Odnoklassniki gibi sosyal medya reklamları, Facebook’a göre daha düşük bütçeleri ve reklam gelirleri vardır. Ancak Rusya’nın yerli Facebook’u VKontakte Facebook’tan daha ucuzdur.

Türkiye’deki işletmeler bunun farkında mı? Rusya’daki sosyal ağları kullanmak isteyen işletmeler mevcut mu? Yoksa her şeyi siz uzmanlara mı bırakıyorlar?

Türkiye’deki işletmeler bütün her şeyi uzmanlara bırakıyorlar. Çünkü siz neler yapacağınızı hizmetinizi ve hedef kitlenizi pazarlıyorsunuz. İşletmeci bu konulardan çok uzak.

Dijital pazarlama olarak işletmeciye ellinizdeki bütçe ile şu kadar satış yapabilme ihtimaliniz var mı diyorsunuz?

Evet otel işletmecinin odalar, konaklama vs bakılarak ona uygun bir bütçe belirlenir. O bütçe ile de işe başlanır. Ben bu bütçede aylık önümü görerek yapmayı tercih ediyorum. Sonuçta durumsal analiz çok önemli.

Kriz döneminde Rusya veya Avrasya pazarına girmek için turizm sektöründe kullanılan sosyal medya satışları başka sektör işletmecileri içinde kullanmak mümkün mü?

Turizm sektörüne göre daha farklı ancak dünyanın neresinde olduğunuz önemli değil herhangi bir ürünü dünyanın herhangi bir ülkesine pazarlayabilirsiniz. Satışında ise gümrükten giriş-çıkışı, satış sonrası paranın nasıl aktarılacağı gibi sorunları var. Bu tür pazarlamalarda devletlerin yapmış olduğu anlaşmalarla kolaylıklar sağlanması vs bunlarla çok daha hızlı olur tabii ki de. Türkiye bu yönde kendini geliştirmiş midir? Gelişim açık önümüzde uzun bir yol var. Turizm açısından da faklı sektörler acısından da bu böyledir. Toplum olarak ne kadar farkındayız ilişkilerimizin, Rusya’yı ne kadar iyi tanıyoruz? Bir konuda bilgi sahibi olabilirsiniz ancak detaylı bilgi sahibi olmak daha önemlidir. Gidip yerinde görmek ve onu gerçek hayatta algılamak lazım. Bizlerinde eksiklileri olabilir bu konuda, buradayız bu işi yapıyoruz. Pazarlamada gidip yerinde görerek insanların davranışlarını, tüketim alışkanlıklarını fark edip ona göre ürününüzü pazarlayabilirsiniz. Çünkü yeni bir şey görürsünüz eski bilginizle birleşir bu da yeni bir iş fikri doğurabilir.

Dijital pazarlama uzmanı olarak Rusya pazarında eksik bilgilerinizin olduğunu düşünüyor musunuz?

Elbette bizler teknik konularda olayların farkındayız. Türkiye’de yabancı dil olarak İngilizce yaygındır. Rusça bilmemek bir eksikliktir. Rusya’daki dijital pazarlamada ise yanımızdaki tercümanlar sayesinde bilgi ediniyoruz. Bunları bir ihtiyaç olarak görmekteyim. Ne kadar yeni bilgiye ulaşırsak bir o kadar da hedef pazarımızda genişler.

businesseurasia.com için yapılmıştır 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s