Olmak veya Olmamak. Afrin

Rus polis birliklerin Afrin’den gidip gitmediği hakkında tam teyit edilmiş bilgi yok. Rus basında var olan bütün bilgiler Türk basından kaynaklı. Yine Suriye’de görev yapan Rus gazeteciler bu konuda bilgi vermiyor ya da Rus askeri polis birliklerin Afrin’den çekilmediğini ve çekilmeyeceğini yazmakta.
Rusya’nın Afrin hakkında Türkiye ile ne anlaşma yaptığını bilen yok, Türk güvenlik heyetin Moskova ziyaretinden sonra her iki tarafın yaptığı açıklama yapılan görüşmelerin içeriği hakkında asgari bilgi içermekte.
Rus basınında çıkan yayınlar analiz edildiğinde ise Rusya’nın Afrin operasyona karşı olduğu propagandası yapılıyor. Bu propagandanın iki mesaj taşıdığını söylemek mümkün. İlk olarak Ruslar Türkiyeyi suçlamakta ve bu suçlamaların dahilinde ABD’nın yaptırdığı rus üsler saldırısına izin vermek. İkinci mesaj ise Suriye’de başta olarak kürt unsurlara verilmekte. Mesaj Rusya’nın mümkün olduğu kadarı ile kürtlere sahip çıktığını fakat var olan durumdan suçlu olan Rusya değil PYD/YPG nın sırtını yasladığı ABD.
Afrin konusu Suriye’de var olan küresel oyuncuların açıklamaları dikkate alarak değerlendirildi zaman şöyle bir düşünce oluşuyor. Rusya ve ABD ‘Kürtler’ olarak nitelendirdikleri PYD/YPG yı Türkiye’den daha çok önemsiyor gibi fakat her iki oyuncu ‘Kürtlere’ diğerinden vazgeçmezsen Türkiye’den seni koruyamam mesajı vermekte.
ABD ve Rusya için Afrin meselesi pimi çekilmiş el bombası gibi. Bu bomba patlayacak ama kimin elinde patlayacak kavgası devam ediyor.
Saslanbek İsaev / 19.01.2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s