Putin 2018 seçimlere ne ile gidiyor

 

Putin’in seçim kampanyası dışarıdan görüldüğü kadar iki başlıkla belirleniyor. Bu başlıkları şöyle sıralayabiliriz: Son başkanlık döneminde başarılar. Seçim programı olarak de seçim vaatleri.

Rusya’nın 2017 yılı bir çok gelişmeyle hafızalarda kaldı ama en çok konuşulan 2018 başkanlık seçimleri ve adayları oldu. Mart 2018’de başkanlık seçimleri yapılacak olan Rusya’da seçimlerim meşruiyeti tartışılan baş konu oldu denilebilir. Rusya’da başkanlık seçim kampanyası resmi olarak seçim tarihinden üç ay önce başlar fakat bazı aday adayları bir yıl önceden seçim kampanyasını başlatmıştı. Seçimlere katılma hakkı tanınmayan rus muhalif lideri Aleksei Navalny seçim kampanyasını bir yıl önce başlatmıştı mesela, Putin’de adaylığını son ana kadar açıklamasa bile kampanyasını çoktan başlatmıştı.

Putin’in seçim kampanyası dışarıdan görüldüğü kadar iki başlıkla belirleniyor. Bu başlıkları şöyle sıralayabiliriz:

Son başkanlık döneminde başarılar.

Seçim programı olarak de seçim vaatleri.

Her iki başlığın içerisinde sosyal hizmetler, ekonomi, dış siyaseti, sağlık ve ülke güvenliği v.s. sektörler dahil. Putin’i 2018 seçimlerine ne vaat ettiğini anlamak için geçmişe bir göz atılması doğru olacak.

Başkan Putin neler yapmış.

Putin 1999 yılında Boris Yeltsin’in erken istifasıyla devir aldı ülkeyi. Yeltsin Rusya’yı devrederken SSCB’den kalma komünist sistemi yok ederek bütün kamu şirketleri özelleştirmişti. Putin ise yeni Rusya döneminde büyük devlet holdingleri kurdu. Gazprom, Rosneft, Rosteh, Rosnano gibi holdingleri kuran Putin savunma sanayi, enerji, gelişmiş teknoloji sektörleri kısmen kamulaştırdı. Yeltsin döneminde Rusya Federasyonu Çeçenistan’da ilk savaşı başladı ve Rusya bu savaşı kaybederek geri çekildi. Putin ise ikinci Rus-Çeçen savaşı başlattı ve kazandı. Yeltsin iki dönem başkanlık yaparken bir defa yurt dışında askeri güç kullandı, Putin ise Kırım’ı ilhak etti, Gürcistan’dan Güney Osetya ve Abhazya’yı kopardı. Ukrayna ve Suriye’de olarak en az üç defa yurt dışında askeri güç kullandı. Yeltsin SSCB’den kalma yurt dışı askeri üsleri kapattı veya varlığını minimize etti, Putin yurt dışında yeni üsleri kurmayı hedefledi, var olan üsleri ise güçlendirdi. Yeltsin döneminde Rusya’da tam federatif bir devlet yapısı vardı, Putin ise daha çok merkezden yönetilen üniter devlet yapısına ağırlık verdi. Yeltsin döneminde Rusya’da uluslararası kurumlarca tanınan demokratik seçimler vardı, Putin ise dünya’ya kendi seçimlerin meşruiyetini ispat etmeye zorlanıyor. Yeltsin ABD ve Batı tarafından demokrat bir lider olarak algılanıyordu, Putin ise Batı tarafından diktatörlükle suçlanıyor. Yeltsin soğuk savaşın bittiği bir dünya’da Rusya’yı yönetmişti, Putin ikinci soğuk savaşı tetiklemekle suçlanıyor. Rusya Yeltsin döneminde Batı tarafından maddi destek alan bir ülkeydi, Putin’in Rusya’sı ise ağır yaptırımlar altında fakat yardıma ihtiyacı şimdilik duymuyor.

Yeltsin’den yarı aç, yoksul, yolsuzlukla boğuşan fakat Batı tarafından demokrasi olarak algılanan bir devleti devir alan Putin son 18 yılında Batı’la arası bozuk, demokrasisi tartışılır fakat yoksul demesi zor, aç olmayan, yolsuzluğun ise azaldığı ve dünya’da lider devlet olarak algılanan bir ülkeye çevirdi. Yeltsin 1999’da Putin’e ülkeyi devrederken reytingi yok kadar düşük olan bir devlet başkanıydı, Putin ise 2017 yılın kasım ayında yapılan son araştırmaya göre halkın yüzde seksen sekizin desteklediği bir başkan adayı.

Yeltsin 10 yıldan az süre iki dönem başkanlık yaptı, Putin ise 17 yıl ülkeyi yönetiyor. 17 yılda üç defa başkan ve iki defa başbakan olarak görev yaptı. Putin gelecek seçimleri kazanırsa 23 yıl Rusya’yı yönetmiş olacak. Tabi mart 2018 seçimleri kazanırsa.

Putin seçimlere ne ile gidiyor ?

Putin 2018 seçimlerde başkan olmak için aday olurken hala yayınlanmış bir programa sahip değil. Her yıl geleneksel olarak yaptığı büyük basın toplantıda verdiği cevaplar Putin’in 2018 programın ip uçları olarak algılanıyor. En azından bu cevapları değerlendirerek analiz yazıyor rus ve yabancı uzmanlar. Tabi gelecek seçimlere katılmak için bir program büyük ihtimal yayınlanır ama Putin son 3-4 yıl yaptıklarıyla zemin hazırladı 2018 seçimlere. Kırım ilhakı en büyük başarısı olarak algılandığını söyleyen uzmanlar, Doğu Ukrayna’da ruslara verilen desteği ve Suriye’de Esed rejimini kurtarmasını da ekliyor Putin’in başarılarına. Rusya’nın Batı tarafından uygulanan yaptırımlara rağmen 2017 yılı tek rakamlı düşük enflasyonla kapatması da Putin için bir artı. Başka bir başarı ise yolsuzlukla mücadelenin de en üst düzey bürokratlara kadar uzanması, mesela en son Ekonomi Bakanı rüşvet almaktan suçlu bulunmuş ve sekiz yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Yine tek kapı sistemi ile devlet hizmetlerinde rüşvet ve yolsuzluğu azaltan Kremlin bürokratik prosedürlerden de halkı kurtarma çabasında. Halkı rahatsız eden bürokratik prosedürleri azaltarak kamu hizmetlerinde reformları yapan Kremlin yine bu konuda halkın desteğini almış gibi.

Fakat son başkanlık döneminde siyasi muhaliflere artan baskı, basın özgürlüğün kısıtlanması, adaletsizliğin artması gibi bir çok sorunu çözemedi hatta durum daha da kötüye gitti. Özellikle Arap Baharıyla başlayan devrim sürecinde dış müdahalelere engel olmak için alınan tedbirleri adaletsizliğin artmasına sebep oldu. Bağımsız, muhalif sivil hareketi yabancı ajan adı altına baskıları artıran devlet, Kremlin’e bağlı STK’ları destekledi. Devletin kontrolüne giren sivil toplum hareketi Kremlin’i eleştirmez oldu, hatta yöresel yönetimlere karşı halkın haklarını savunamaz durumuna geldi. Kremlin’in sivil hareketi şekillendirme çabaları halkın daha çok dış güçlere ve İnsan Hakları Savunma kurumlara yönelmesine sebep oldu. Haklarını savunan STK bulamayan halk bir çoğu zaman çareyi sokağa çıkmakta buldu. Halkın doğal talepleri dile getirdiği sokak eylemleri ise güvenlik güçlerin sert müdahaleyle bastırıldı. Özellikle dış basının bu durumdan istifade etmesi neredeyse halkın haklı olan sokak gösterileri uluslararası hibrit çatışmalara kurban oldu. Bu durum Rusya’da Putin’e halk içerisinde muhalefeti de güçlendirdi. Fakat Kremlin muhalefetin enerjisini yeel yönetimlerle kavgaya yönlendirerek boğmaya çalışıyor. Kremlin ‘Çar iyi vezirler kötü’ formülüne sığınmakta.  

Batının uyguladığı yaptırımlardan dolayı ekonomi krizi yaşanan Rusya’da ise petrol fiyatların yüksek olduğu dönemde azalan yoksulluğun artmasına sebep oldu. Putin kendi ağzıyla 2017 yılın sonunda düzenlediği büyük basın toplantıda yoksulluğun boyutları korkunç demişti.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s